سخنرانیویژه

کلاس شاهنامه خوانی دکتر فریدون جنیدی

دکتر فریدون جنیدی، فرزند بکتاش ایرانی، در ۲۰ فروردین سال ۱۳۱۸ خورشیدی در کوهستانِ ریوندِ نیشابور زاده‌شد. در سال ۱۳۵۸، بنیاد نیشابور را بنیان نهاد و اکنون مدیر بنیاد نیشابور و نشر بلخ است. همچنین بنا به گزارش خبرگزاری مهر، او سال‌ها استاد مدعو دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و کرمان بوده‌است و به آموزش زبان‌های باستان و شاهنامه می‌پرداخته‌است. و اکنون نیز به صورت آزاد و رایگان به آموزش زبان‌های پهلوی و اوستایی و برگزاری انجمن‌های شاهنامه‌خوانی در بنیاد نیشابور مشغول است (منبع: ویکی‌پدیا). همچنین برای آشنایی بیشتر با این ایشان می‌توانید به این صفحه در وبگاه رسمی خود ایشان مراجعه نمایید. نشست های شاهنامه خوانی در بنیاد نیشابور بی نیاز از نام نویسی بوده و در روز های شنبه از ساعت ۵ تا ۶ پس از نیمروز برگزار می گردد که برای اطلاع از پیشینه برگزاری این کلاس‌ها می‌توانید به این صفحه در وبگاه بنیاد نیشابور مراجعه نمایید. نشست‌هایی که در این صفحه قرار داده شده در سال ۸۸ و توسط بنیاد نیشابور برگزار شده اند.

برچسب ها

3 دیدگاه

  1. این بیشتر شیوه ای دیگر از نقالی است نه شاهنامه شناسی, و توهم زبان شناسانه بررسی این ثر, متاسفانه شواهد حکایت از این دارد , که بزرگان ادبیات ایرانی را همواره شرق شناسان بر ما شناسانده اند, شاهنامه شناسان ما حتی توان دریافتن و خواندن این آثار را هم ندشته اند.

    1. عجب بدبینی بابا!
      من که هیچ ایرانشناس آلمانی را ندیده ام که فارسی را در حد متوسط بلد باشد! یکی از آنها رییس دانشکدهٔ ایرانشناسی در هامبورگ بود که همیشه نامه هایش را می آورد تا دانشجویان ایرانیش برایش بخوانند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه