سخنرانیویژه

کلاس شاهنامه خوانی دکتر فریدون جنیدی

دکتر فریدون جنیدی، فرزند بکتاش ایرانی، در ۲۰ فروردین سال ۱۳۱۸ خورشیدی در کوهستانِ ریوندِ نیشابور زاده‌شد. در سال ۱۳۵۸، بنیاد نیشابور را بنیان نهاد و اکنون مدیر بنیاد نیشابور و نشر بلخ است. همچنین بنا به گزارش خبرگزاری مهر، او سال‌ها استاد مدعو دانشگاه‌های صنعتی شریف، تهران و کرمان بوده‌است و به آموزش زبان‌های باستان و شاهنامه می‌پرداخته‌است. و اکنون نیز به صورت آزاد و رایگان به آموزش زبان‌های پهلوی و اوستایی و برگزاری انجمن‌های شاهنامه‌خوانی در بنیاد نیشابور مشغول است (منبع: ویکی‌پدیا). همچنین برای آشنایی بیشتر با این ایشان می‌توانید به این صفحه در وبگاه رسمی خود ایشان مراجعه نمایید. نشست های شاهنامه خوانی در بنیاد نیشابور بی نیاز از نام نویسی بوده و در روز های شنبه از ساعت ۵ تا ۶ پس از نیمروز برگزار می گردد که برای اطلاع از پیشینه برگزاری این کلاس‌ها می‌توانید به این صفحه در وبگاه بنیاد نیشابور مراجعه نمایید. نشست‌هایی که در این صفحه قرار داده شده در سال ۸۸ و توسط بنیاد نیشابور برگزار شده اند.

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

 1. این بیشتر شیوه ای دیگر از نقالی است نه شاهنامه شناسی, و توهم زبان شناسانه بررسی این ثر, متاسفانه شواهد حکایت از این دارد , که بزرگان ادبیات ایرانی را همواره شرق شناسان بر ما شناسانده اند, شاهنامه شناسان ما حتی توان دریافتن و خواندن این آثار را هم ندشته اند.

  1. عجب بدبینی بابا!
   من که هیچ ایرانشناس آلمانی را ندیده ام که فارسی را در حد متوسط بلد باشد! یکی از آنها رییس دانشکدهٔ ایرانشناسی در هامبورگ بود که همیشه نامه هایش را می آورد تا دانشجویان ایرانیش برایش بخوانند!

 2. سلام خسته نباشيد من مجسمه سازم و مي خوام مجسمه ي زنان شاهنامرو بسازم مي خواستم ازتون خواهش كنم اگه براتون مقدور هست عكس لباس هاي زنان شاهنامرو برام بفرستيد و يا راجع به شون برام يه توضيح كوتاه بديد

 3. درود بر استاد بزرگوار استاد من تا قبل از اشنا شدن با شما و ویرایشی که بر شاهنامه داشتید شاهنامه میخوندم وهمیشه ار اینکه اشعار نقض میدیدم عذاب میکشیدم که چرا فردوسی بزرگ اینچنین سروده ولی با توضیحاتی که شما دادین حالا خیالم راحت شد که شاهنامه خالص شده و به راحتی میشه خوند ومتوجه شد ازشما کمال تشکر رادارم و از پروردگار برایتان سلامتی ارزومندم .درضمن استاد الان که این مطلب رو مینویسم سایتتون رو بازحمت وبا فیلتر شکن باز کردم و این ظلمیست که 1400ساله به فرهنگ و ادبیات ایران تحمیل کردند ولی غافلند از اینکه ایران فردوسی دارد وشاهنامه در خون تک تک ایرانیان ریشه دارد .

 4. نام استاد فریدون جنیدی ماندگار خواهد ماند.
  خطاب به آن دوستی که منتظر غربی ها است باید بگویم که اتفاقا غربی ها به طور سیستماتیک جلوی آشکار شدن عظمت ایران را گرفته اند حتی خودِ جناب ادوارد براون. کمی تأمل و مطالعه کنید تا خودتان متوجه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا