اخبار سایت

تغییرات سایت

نگارخانه سایت راه‌اندازی شد

در این قسمت که در بالای سایت قابل مشاهده است، پرونده‌های چند رسانه‌ای در مورد حافظ جمع آوری شده‌اند. شکل کلی این قسمت که به صورت یک پنجره در ویندوز می‌باشد شامل چند قسمت اصلی به شرح زیر است:

موسیقی (Music): در این قسمت سعی شده آهنگهایی که بر روی اشعار حافظ خوانده شده جمع آوری شود. عدد ابتدای نام هر فایل مربوط به شماره غزلی است که در آهنگ خوانده می‌شود.

فیلم (Movies): سعی شده فیلم کنسرت‌ها و سخنرانی‌هایی که در مورد حافظ موجود است جمع‌آوری شود.

شرح صوتی: این قسمت همان گونه که از نامش هم مشخص است مربوط به شرح‌ها و سخنرانی‌های صوتی موجود برای اشعار حافظ است. قبلا قسمتی از این شرح‌ها را در پایین برخی از غزل‌ها قرار داده بودم که از این طریق آسان‌تر قابل دسترس خواهند بود.

عکس (Pictures): عکس‌ها و کارهای هنری که با توجه به اشعار حافظ انجام شده‌اند و یا عکس‌هایی از مقبره حافظ در این قسمت قرار خواهد گرفت.

توجه و یک خواهش: نگارخانه به مرور تکمیل خواهد شد. از دوستان خواهشمندم اگر آهنگ، فیلم و یا هر فایل ارزشمندی را که از نظرشان قابلیت قرار گرفتن در نگارخانه را دارد برای من ارسال و یا نامش را برایم میل کنند، تا بتوانیم به کمک یکدیگر منبعی خوب و ارزشمند در این زمینه اماده کنیم.

e4656f38b7d6ac4d56e47c1988f96ee8

معنی لغات دشوار در لغتنامه دهخدا

از این به بعد می‌توانید با دو بار کلیک بر روی هر کلمه معنی آن را در سایت لغتنامه دهخدا مشاهده نمایید.

این قابلیت را با استفاده از کدهای سایت گنجور به سایت اضافه کردم.

 

شرح صوتی غزل الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها

شرح صوتی غزل با صدای دکتر جعفر محجوب به سایت اضافه شد. می‌توانید در انتهای غزل در لینک مربوط به آن به شنیدن شرح بسیار زیبای دکتر محجوب بر این غزل بنشینید.

الا يا ايها الساقی ادر کاسا و ناولها

 

اضافه شدن شرح غزلیات شماره 490-495

بعضی پرسیده بودند پس چرا اون بالا نوشته شرح ولی خبری از شرح غزلیات نیست. اول از همه باید یک موضوع را برای دوستان توضیح بدهم. این سایت هنوز به طور کامل تکمیل نشده و به مرور شرح غزلیات به اون اضافه خواهد شد.

شرح غزلهای  زیر اضافه شد.

غزل ۴۹۰- در همه دير مغان نيست چو من شيدايی

غزل 491- به چشم کرده‌ام ابروی ماه سيمايی

 غزل 492- سلامی چو بوی خوش آشنایی

غزل 493- ای پادشه خوبان داد از غم تنهایی 

غزل 494- ای دل گر از آن چاه زنخدان به در آیی

غزل 495- می خواه و گل افشان کن از دهر چه می‌جویی

شرح بر اساس شرح غزلیات حافظ نوشته دکتر حسین علی هروی و وزن و بحر هر غزل از دیوان حافظ نسخه دکتر خلیل رهبر نوشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه